Akcja „Jabłko czy cytryna” z udziałem dąbrowskiej drogówki

W październikowy dzień policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z dąbrowskiej Komendy po raz kolejny wspólnie z uczniami klas czwartych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadzili akcję profilaktyczno – edukacyjną pod nazwą „Jabłko czy cytryna" na jednej z dąbrowskich ulic w ramach Małopolskiego konkursu:  „Odblaskowa szkoła”.

Funkcjonariusze przede wszystkim kontrolowali prędkość, z jaką poruszali się kierowcy w okolicy szkoły. Kierowców jadącym prawidłowo, dzieci nagradzały jabłkiem natomiast kierowcy, którzy złamali przepisy byli częstowani plasterkiem cytryny, którą natychmiast musieli zjeść na oczach dzieci.

Ideą przedsięwzięcia było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w terenie zabudowanym, poprzez uświadomienie kierowcom na jakie niebezpieczeństwa narażają innych uczestników ruchu, kiedy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Uczniowie mogli zobaczyć jak przebiegają kontrole drogowe, jakim urządzeniem dokonuje się pomiaru prędkości oraz jakie najczęściej wykroczenia popełniają kierowcy. Ponadto doskonalili umiejętności obserwacji i oceny sytuacji na drodze oraz podejmowania właściwych decyzji. „Terenowa lekcja” dała możliwość pokazania uczniom prawidłowych, jak również nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu na drodze.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w kontrolach drogowych i były bardzo zadowolone mogąc przyglądać się jak pracują policjanci. Miejmy nadzieję, że akcja z udziałem dzieci da wiele do myślenia kierowcom, oraz przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów na naszych drogach.

M.Gawlik, A.Krawczyk