Uroczyste podsumowanie Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2017” „Tak dla bezpieczeństwa”.

We wrześniu 2017 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do VIII edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa szkoła 2017", którego celem było m.in. zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców
i opiekunów na konieczność kontrolowania obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych oraz wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Koordynatorzy projektu p. Małgorzata Gawlik,
p. Renata Klimek przy współpracy z p. Anna Krawczyk, p. Małgorzatą Panek – Sojką, p. Teresą Gizą oraz dyrekcją szkoły i wychowawcami klas podjęli szereg działań, które miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów.

Spektrum naszych działań było dość szerokie i obejmowało nie tylko uczniów, ich rodziców, ale także społeczność lokalną, a w szczególności seniorów, do których w tej edycji konkursu kierowaliśmy wiele działań. Kontynuowaliśmy niektóre działania podjęte w poprzednich latach, ale także zainicjowaliśmy nowe, ciekawsze, jeszcze bardziej angażujące społeczność szkolną i lokalną w akcję. Szersze informacje na temat zrealizowanych zadań w ramach wspomnianego konkursu znajdują się na stronie internetowej szkoły.

31 października 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Odblaskowa Szkoła 2017”.

Uczestnicy apelu wysłuchali krótkiej informacji nt. zrealizowanych przez nasza szkołę zadań w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”, a następnie podziwiali prezentacje finalistów różnych konkursów.

Jako pierwsi wystąpili: Julia Kądzielawa z klasy VI b i Patryk Nguyen z klasy V b, którzy pięknie zaśpiewali piosenkę pt.: „Odblaskowy Senior”. Uczniów do występu przygotował pan Kamil Banaś. Po piosence zaprezentował się uczeń, który zdobył I miejsce w Szkolnym Konkursie na „Odblaskowy List do Seniora”. Bartosz Michalczyk z klasy VII B w swoim liście gorąco zachęcał swoich dziadków do noszenia odblasków. Konkurs na „Odblaskowy list do Seniora” przeprowadzili: p. Sławomir Bator, p. Diana Dyda
i p. Justyna Bieś. Następnie przed uczniami, nauczycielami i panią wicedyrektor wystąpiły dziewczynki
i chłopcy z klasy III a i III b gimnazjum, które zaprezentowały układ taneczny do piosenki o tematyce BRD pt. „AUTOSTOP”. Tancerzy przygotowała pani Katarzyna Wójcik.

Kolejnym punktem uroczystości było oglądnięcie prezentacji multimedialnej nt. znaczenia noszenia elementów odblaskowych przez seniorów pt. „Odblaski życia” przygotowanej przez laureata Szkolnego Konkursu Informatycznego Michała Toczka, ucznia klasy II b gimnazjum. Konkurs przeprowadził p. Paweł Mikos.

Sala gimnastyczna, na której odbywała się uroczystość została udekorowana wesołymi odblaskowymi znakami drogowymi, plakatami i hasłami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze.

Podsumowano również szkolne konkursy: Konkurs Wiedzy z BRD „Klasowy Mistrz BRD 2017” oraz szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z BRD „Odblaskowo, widocznie, bezpiecznie”
w kategorii klas 1-3 i 4-7, Szkolny Konkurs Literacki „Odblaskowy list do Seniora” - klasy VII i gimnazjum, Szkolny Konkurs Informatyczny na prezentację multimedialną nt. „Znaczenia noszenia odblasków przez seniorów” – klasy gimnazjalne. Finaliści konkursów, a także uczniowie, którzy zdobyli wyróżnienia zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami i odblaskowymi gadżetami.

Następnie wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Wódka podziękowała uczniom, nauczycielom oraz koordynatorom i nauczycielom wspomagającym realizację konkursu „Odblaskowa Szkoła” za zaangażowanie i trud włożony w przeprowadzenie i zrealizowanie konkursu.

Ostatnim akcentem kończącym część artystyczną apelu było zaśpiewanie przez uczniów klas pierwszych piosenki pt. „Znaczki odblaskowe”, a także przez wszystkich uczniów zaśpiewanie odblaskowego hymnu naszej szkoły „Odblaskowa Dwójka”.

Koordynatorzy konkursu kierują wyrazy podziękowania wszystkim uczniom, ich rodzinom, nauczycielom, wychowawcom za aktywny udział w akcji „Odblaskowa Szkoła”, paniom Dyrektor za wsparcie merytoryczne i finansowe akcji.

Wyrażamy nadzieję, iż taka prewencja i edukacja prowadzona przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Burmistrzem Miasta Dąbrowy Tarnowskiej, Dąbrowską Parafią, MORD w Tarnowie, a także wieloma lokalnymi instytucjami i firmami przyczyni się do większego bezpieczeństwa uczniów, ich rodzin, a w szczególności seniorów i uchroni ich od nieszczęśliwych wypadków na drodze.

R.Klimek, M.Gawlik