Polacy Polakom

Pokonali ponad 1300 kilometrów. Odwiedzili Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza w Bułgarii,
aby przekazać książki wraz ze słodyczami polskim uczniom uczącym się
w/w ośrodku. Początkiem lipca w imieniu Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego p. Krzyszof Gąsior wraz z Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika p. Anną Fido oraz Wicedyrektorem Gimnazjum nr 1
im. Jerzego Brauna p. Pawłem Mikosem przekazali polską literaturę dziecięcą
i słodycze dla uczniów polskiej szkoły w Warnie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów z „2” oraz gimnazjalistów udało się w sumie zebrać blisko 70 książek.

Obecnie istnieją w Bułgarii dwie szkoły polskie: jedna w stolicy kraju – Sofii,
i druga w Warnie- Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza. Szkoła Polska mimo wielu przeciwności losu od tego czasu niezmiennie spełnia ważną misję polegającą na edukacji dzieci rodzin polskich mieszkających w Bułgarii oraz rodzin z korzeniami polskimi. Szkoła polska podtrzymuje ich tożsamość narodową i utrzymuje duchową więź Polonii bułgarskiej z krajem przodków. Uczniowie w ramach swoich zajęć poznają polską literaturę, historię, geografię, kulturę i obyczaje. Zdobywają też wiedzę, która pomaga im ukształtować swoją tożsamość i odnaleźć miejsce w społeczeństwie.

J.Wójtowicz-Wajda