Hałas męczy, hałas boli, hałas myśleć nie pozwoli!

14 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się „Dzień Szeptania”, w którym cała społeczność uczniowska starała się obniżyć głos aż do szeptu, aby na „własne uszy” przekonać się, że w ciszy lepiej się zarówno myśli, jak i działa. Z okazji tego dnia w naszej szkole gościliśmy szczególną osobę - Pana Marcina Polaka, pracownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Delegatura w Tarnowie, który na co dzień zajmuje się pomiarem poziomu hałasu w różnych miejscach. Pan Marcin przeprowadził prelekcję skierowaną do uczniów na temat wpływu hałasu na zdrowie człowieka. Podkreślił, że hałas negatywnie oddziałuje nie tylko na aparat słuchu, ale na niemal wszystkie układy człowieka. Po wygłoszeniu prelekcji Pan Marcin dokonał pomiaru hałasu przy zachowaniu ciszy, przy niewielkim natężeniu rozmów oraz umiarkowanym natężeniu rozmów pomiędzy uczniami. Wyniki pomiaru były tak zaskakujące, że nie prosiliśmy dzieci, aby hałasowały jeszcze głośniej.„Dzień Szeptania” był uwieńczeniem całorocznej akcji prowadzonej w SP2, w ramach której nauczyciele systematycznie motywowali uczniów do obniżania głosu podczas przerw oraz prowadzili lekcje wychowawcze „Hałasowi mówimy dość”. Na zajęciach plastycznych dziewczynki i chłopcy wykonywali również prace na temat sposobów zapobiegania hałasowi.

K. Wąż, D. Dyda, E. Kmieć