Międzyszkolna rada pedagogiczna „Współpraca z konfliktowym rodzicem” prowadzona przez p. Dorotę Krzewicką

29 maja bieżącego roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się międzyszkolna rada pedagogiczna „Współpraca z konfliktowym rodzicem”. Na radę we współpracy
z wydawnictwem MAC została zaproszona pani psycholog Dorota Krzewicka, m.in. ekspert w programie „Rozmowy w toku”. W zajęciach uczestniczyło 70 nauczycieli Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Pani psycholog na początku prezentacji opowiedziała
o hormonach, które regulują nasz stosunek do otoczenia, postawie, jaką przyjmujemy do rozmówcy, różnicach w odbieraniu komunikatów przez kobiety i mężczyzn oraz o mówieniu na temat.

Wyjaśniła dlaczego warto powiedzieć: „rodzic z trudnością”, a nie „trudny rodzic”. Rodzic z trudnością – wiemy jakie mamy zadanie i co zrobić, aby rozwiązać problem. Opisała różne sposoby radzenia sobie
w trudnych sytuacjach z rodzicami. Opowiedziała jak planować strategie pomagające rozwiązać sytuacje konfliktowe we właściwy sposób.

Pani Krzewicka powiedziała, by nie mówić o uczniu: „on nigdy”, „on zawsze”. Warto opisywać zachowanie dziecka tak jak kamera na ścianie, doszczegółowić postępowanie ucznia. Prosiła nauczycieli, by nie porównywali dziecka do innych uczniów, by zauważali progres w zachowaniu i nauce, by podkreślali indywidualność dziecka.

Na zakończenie pani psycholog przypomniała jak ważna jest mowa ciała przy rozmowie z innym człowiekiem. Mówiła o szacunku dla rodziców, który jest podstawą dobrej komunikacji i pomaga
w rozwiązaniu problemu.

Puenta warsztatów: Najważniejsza jest skuteczna współpraca dla dobra dziecka.

Prezentacja pani psycholog była dowcipna, ciekawa, zobrazowana zabawnymi zdjęciami z demotywatorów. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni i zasłuchani, a zajęcia dla nich zbyt szybko się skończyły.

M.Rzepka