Wycieczka klasowa do Kopalni Soli w Wieliczce klasy 2c i 2b

11 kwietnia klasy 2c i 2b wraz z wychowawcami p. Agnieszką Lichorobiec i p. Dorotą Gubernat-Mikos pojechały autokarem na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Choć pogoda w Dąbrowie Tarnowskiej nie była zachęcająca, Kraków przywitał nas bez deszczu i wiatru.

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnię w Wieliczce każdego roku odwiedza ponad ponad milion turystów z całego świata, tego roku uczniowie klas 2c i 2 b mieli okazje odwiedzić to niezwykłe miejsce. Nim jednak zeszliśmy 135 metrów pod ziemię pojechaliśmy do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.

Spacerując alejkami krakowskiego Zoo podziwialiśmy rozmaite gatunki zwierząt, wiele z nich było nam znane z opowiadań, filmów animowanych i książek, jednak po raz pierwszy widzieliśmy je na żywo. Poznaliśmy również nowe zwierzęta, o których nie mieliśmy pojęcia. Po sektorze ptaków oprowadził nas dumnie piękny i kolorowy paw, zostawiając na pamiątkę jedno ze swoich kolorowych piór. Z zachwytem obserwowaliśmy wszystkie gatunki, tak piękne i różnorodne, że aż żal było je opuszczać, ale przed nami była najważniejsza atrakcja.

Bez utrudnień dojechaliśmy do Wieliczki. Każdy otrzymał swój bilecik i razem z panem przewodnikiem zeszliśmy schodami do kopalni. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię, do tego ciekawe opowieści pana przewodnika. Nie wiadomo kiedy minęły blisko 4 godziny i musieliśmy myśleć o drodze powrotnej. Każdy z nas kupił drobną solną pamiątkę i ruszyliśmy w drogę. Nie obyło się oczywiście bez wizyty w McDonald's.

Zmęczeni ale szczęśliwi, cali i zdrowi wróciliśmy do domów. Bardzo dziękujemy p. Małgorzacie Kmieć, która pomagała naszym wychowawczyniom oraz rodzicom, którzy również sprawowali nad nami opiekę.

A.Lichorobiec
D.Gubernat-Mikos