„Przyszłych uczniów z rodzicami w nasze mury zapraszamy!” czyli Dzień Otwarty w „Dwójce”!

We wtorek 28 lutego w naszej szkole zostały zorganizowane dni otwarte dla rodziców starszaków i oczywiście samych starszaków z dąbrowskich przedszkoli, aby , zanim zdecydują jaką szkołę wybrać, mogli dokładnie zapoznać się z ofertą szkoły i skonfrontować to, co zobaczą z własnymi oczekiwaniami.

W przygotowaniach do tego dnia wzięli udział wszyscy nauczyciele. Każdy miał przydzielone jakieś zadanie do realizacji, aby goście mogli zapoznać się z możliwie jak najpełniejszą ofertą miejsca, w którym dzieci – przyszli uczniowie, będą spędzać większą część dnia przez najbliższe kilka lat. Nasza kadra, mając świadomość dużej odpowiedzialności w tej sprawie, postanowiła dokonać nie tyle jak najkorzystniejszej prezentacji, ale przede wszystkim, poprzez określone działania, oddać rzeczywisty klimat pracy i relacji jakie panują na Matejki 8. Nie trzeba chyba mówić, że wszystko zaczyna się od źródła , a więc od tego jakie relacje panują między samymi nauczycielami , które bardzo często w widomy sposób przekładają się na podejście oraz pracę wobec uczniów. Nasza szkoła od lat słynie ze zgranego i świetnie współpracującego zespołu nauczycieli i nie tylko. Dlatego tutaj takie akcje jak dzień otwarty nigdy nie należą do ciężkich czy bardzo pracochłonnych przedsięwzięć. Wszyscy wzajemnie się wspierając tworzą coś, w czym dzieci chętnie biorą udział i z uśmiechem oraz animuszem po prostu działają tworząc jednocześnie coś, co robi duże i pozytywne wrażenie na odbiorcach. I tak się stało podczas dnia otwartego.

Rodzice i przedszkolaki zgromadzili się najpierw na Sali gimnastycznej. Tutaj odbyła się część artystyczno – zapoznawcza. Po rozpoczęciu w iście estradowym stylu Dyrektor Szkoły, Pani Anna Fido powitała wszystkich miłych gości i krótko omówiła, czego rodzice i ich pociechy mogą się dzisiaj spodziewać. Potem na scenie odbył się pokaz tańca towarzyskiego z udziałem uczniów, którzy uczęszczają na taneczne zajęcia pozalekcyjne. Po trzech występach nagrodzonych gorącymi owacjami przedszkolaki zostały zaproszone do muzycznej zabawy przy akompaniamencie rozrywkowego szkolnego zespołu muzycznego. Śmiechu i zabawy było pod dostatkiem, a wesoła piosenka o krasnoludku idącym uparcie i długo do swej krasnoludki pewnie jeszcze długo potem wracała na usta dzieciaków!

Następnie tradycyjnie już przy takich okazjach odbył się pokaz mody szkolnej zapoczątkowany okazaniem obowiązującego dotychczas mundurka w wersji dziewczęcej i chłopięcej. Potem goście mogli zobaczyć jak wyglądają stroje inne – te trochę mniej oficjalne lub te całkiem galowe.

Potem rozpoczęła się część poważna, czyli właściwy pokaz możliwości oraz bazy szkoły, który odbył się za pomocą prezentacji multimedialnej z komentarzem Pani Dyrektor. Na czas tej części przedszkolaki zostały porwane przez naszych uczniów i nauczycieli do krainy baśni, gdzie, z dala od rodziców, gdzieś we wnętrzu szkoły, odbyła się inscenizacja przedstawienia , które nasza szkoła prezentowała na tegorocznym Przeglądzie Amatorskich Grup Teatralnych Laur Melpomeny organizowanym w DDK w kategorii klas 1-3.

Kiedy w końcu udało się przekazać rodzicom, co nasza szkoła potrafi, co uzyskała i jakie ma możliwości, po dłuższym czasie dopiero można było zakończyć część artystyczno – pokazową na sali gimnastycznej i wyjść, aby oglądać samą szkołę. Nie było to jednak takie proste, ponieważ dzisiaj niemal w każdym miejscu coś się działo! Na samej górze oczarowywał baśniowy świat z postaciami z przedstawienia i przebogatą dekoracją. Na pierwszym piętrze ułożony został niemal cały plac zabaw ze sprzętu i zabawek wesołej szkoły. Tam przez moment był największy tłok, tym bardziej, że tuż obok można było pod czujnym okiem nauczycieli nie tylko pozjeżdżać po drewnianej zjeżdżalni, ale i zagrać w wybraną grę logiczną lub familijną. Największym powodzeniem cieszyła się podobno yenga.

Na parterze działo się najwięcej. Obok bogatych stoisk językowych, na których również aż piętrzyło się od gier i zabaw były też stoiska muzyczne. Można było swoich sił spróbować z keyboardem, gitarą, a niektórzy donoszą, że widzieli nawet kontrabas! Nie mogło zabraknąć kącików przyrodniczych, multimedialnych i czysto rozrywkowych. Dzieci mogły zostać pomalowane w co i gdzie tylko chciały, a rodzice mogli popróbować owoców pracy powstałych na prowadzonych u nas zajęciach innowacyjnych związanych ze sztuką kulinarną. Co się jeszcze działo i co tam było można zobaczyć w galerii zdjęć i trzeba to zrobić koniecznie, ponieważ słowo nie jest w stanie tego opisać. I tym sposobem, puszczając oko do odbiorców, zachęcamy do skorzystania z oferty Publicznej Szkoły Podstawowej Numer 2. A dzieciom i rodzicom obecnym podczas dnia otwartego mówimy po prostu: Do zobaczenia niebawem!

S.Bator