Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, czyli walka z komunistami w Polsce i w Dąbrowie

Dzień pierwszego marca to od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W naszej szkole od początków istnienia tego święta podejmowane były inicjatywy związane z upamiętnieniem tak zwanej drugiej konspiracji, czyli Polaków walczących z drugim okupantem, jakim po Niemcach hitlerowskich stał się Związek Sowiecki i jego polscy poplecznicy.

Poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 pojawił się podczas uroczystej mszy i apelu po 18.00 w Nowym Kościele ku czci Żołnierzy Niezłomnych, bo tak też nazywano tych, którzy nie złożyli broni po 1945 roku. Na uroczystości byli też uczniowie naszej szkoły, głównie z klas szóstych. Na historii w tych klasach uczniowie mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne dotyczące historii tego okresu i heroicznej walki polskiego podziemia z kolejnym okupantem.

Z tej okazji również jeden z nauczycieli naszej szkoły, pan Sławomir Bator na podstawie źródeł historycznych napisał opowiadanie dotyczące największej akcji antykomunistycznej na terenie Dąbrowy Tarnowskiej, która miała miejsce w nocy 9 maja 1945 roku, a więc wtedy, kiedy cały świat cieszył się po zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami. Wtedy to doszło do odbicia osiemdziesięciu więźniów politycznych – głównie działaczy Armii Krajowej przez towarzyszy broni, którzy nie mogli się pogodzić z nowym porządkiem i niesprawiedliwością. Byli to partyzanci głownie ze zgrupowania MALWINA. Oczywiście należy pamiętać, że w powiecie dąbrowskim działalność żołnierzy i ludzi skierowana na walkę z komunistycznym reżimem nie kończy się tylko na tej akcji.

Opowieść o ataku na więzienie komunistyczne w Dąbrowie Tarnowskiej

S.Bator