Pokaz historyczny w "dwójce"

W ostatni dzień przed feriami mieliśmy gości
z artystycznej grupy Rekonstrukto, która zorganizowała pokaz historyczny pt Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka. Sporą część przeznaczyli na też na kulturę rycerską – przy czym przypomnieli dzieciom sporo podstawowych
i ważnych informacji z lekcji historii oraz dodali sporą liczbę ciekawostek. Nie wyglądali może okazale
i bogato – ich stroje i zbroje pamiętają zapewne niejedną bitwę czy turniej, jednak potrafili zaciekawić dzieci ciekawą narracją i pomysłami na utrzymanie dyscypliny. Uczniowie mogli wziąć do ręki repliki broni średniowiecznej – miecze, buzdygany, włócznie itp, nałożyć hełm z epoki bitwy grunwaldzkiej lub spróbować utrzymać w ręce niewiarygodnie ciężki miecz – żart grupy pokazowej, gdyż w średniowieczu miecze bojowe nigdy nie przekraczały ciężaru dwóch kilogramów, a te największe, dwuręczne rzadko przekraczały ciężar trzech kilogramów. Ciekawy był też wykład na temat kar stosowanych za przestępstwa wiele stuleci temu. Uczniowie, którzy wzięli udział w pokazie, wrócili na lekcję zadowoleni.

S.Bator