DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

paw19 listopada w naszych oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Tego dnia wszystkie przedszkolaki zastanawiały się, co to jest życzliwość, szacunek, tolerancja jak ją okazywać na co dzień bliskim, kolegom, osobom starszym, dlaczego warto być życzliwym. A pomagała nam w tym bajka Pana Poety pt. „Paw co ogon miał z przyjaźni”, która opowiada o pawiu, który co jesień gubi swój ogon. Szpak śmieje się z niego i każe schować się mu za krzak i przeczekać tam czas, aż do wiosny. Na szczęście inne ptaki wpadają na doskonały pomysł. Dają mu po jednym piórku każdy, aby na koniec Paw odzyskał swój piękny pióropusz na ogonie. Przedszkolaki zauważyły, że przyjacielska pomoc jest niezwykle ważna i wcale nie musi być wielka. Drobne gesty również są mile widziane i cenione, a bezinteresowna pomoc drugiej osobie jest bezcenna. Podczas pogadanki dzieci opowiadały komu i w jaki sposób pomagały, a potem wspólnie wykonały pracę plastyczną. Pomogły pawiowi, który zgubił piórka odzyskać ogon:-) Każde dziecko dorzuciło do pięknego ogona swoje piórko i tym samym stało się częścią tej opowieści. Dodatkowo z tej okazji gościliśmy u nas panią psycholog Anitę Nowak z którą przedszkolaki rozmawiały o emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia. Dzieci świetnie sobie radziły z nazywaniem emocji pozytywnych, jak i tych trudnych. Ponadto, nawiązaliśmy rozmowę o niepełnosprawności. Tropiciele Przyrody i Odkrywcy Świata wykazały się bardzo dużą empatią w stosunku do osób niepełnosprawnych, podawały różne sposoby spędzania czasu, pojawiały się pomysły jak pomóc osobie niepełnosprawnej w trudnej sytuacji oraz jak reagować, kiedy ktoś dokucza lub obraża inną osobę. Pomysłów było wiele, dzieci były bardzo zaangażowane i mimo ich wieku pokazały, że wszyscy jesteśmy tacy sami, chociaż wyglądami inaczej. Pogadanka zakończyła się wręczeniem wszystkim przedszkolakom „Dobrego słowa” - prezentu od Wróżki Życzliwości. Z pewnością przedszkolaki będą życzliwe dla siebie i najbliższych na co dzień, nie tylko w tym wyjątkowym dniu. Dzień Życzliwości” w naszym przedszkolu był szczególny – pełen miłych słów, radości i niespodzianek.

A.Krawczyk, A.Nowak