Ratownicy uczą dzieci udzielania pierwszej pomocy

Uczniowie klas IV - VI wspólnie z dyrekcją
i nauczycielami uczestniczyli w pogadance z zakresu ratownictwa medycznego połączonej z pokazem udzielania I pomocy przedmedycznej. Warsztaty te mogły odbyć się dzięki zaangażowaniu i przychylności Ratowników Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Tarnowskiej p. Katarzyny Kózki, p. Roberta Żurawskiego, p. Franciszka Sterczka. Uczniowie zostali zapoznani z takimi zagadnieniami jak: • ocena sytuacji w przypadku nagłego zdarzenia typu wypadek, sposoby zabezpieczenia miejsca wypadku,bezpieczeństwo własne i poszkodowanego.

Uczniowie nie tylko słuchali, ale przede wszystkim brali czynny udział w zajęciach. Na kolegach lub manekinach ćwiczyli m.in. ułożenie nieprzytomnej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej, masaż serca, czy sztuczne oddychanie. Atrakcją był również sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy, który można było dotknąć i oczywiście poznać jego zastosowanie. Sporo uwagi specjaliści poświęcili także najczęstszym schorzeniom bądź urazom. Mówili uczniom jak postępować w przypadku osoby z padaczką, a także w przypadku zdławień. Ratownicy poświęcili uczniom swój wolny czas aby nauczyć ich pożytecznych rzeczy mogących przyczynić się do uratowania życia innej osobie za co otrzymali serdeczne podziękowanie od dyrektora szkoły Anny Fido.
Pokaz cieszył się szczególnym zainteresowaniem uczestników i był ciekawą formą przekazania wiedzy i umiejętności tak ważnych dla ratowania życia ludzkiego.

M. Gawlik, J. Wójtowicz