Uczniowie PSP 2 są SMART-sprytni,mobilni, rozsądni i zakręceni technologicznie. Dzień z Technologią

W dniach 17-19 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Dni Edukacji Technologicznej. W szkole odbył się apel poświęcony TIK. Klasa V a pod kierunkiem p. Justyny Wójtowicz przedstawiła historię dziewczyny uzależnionej od komputera i Internetu. Dziewczęta podczas apelu przedstawiły zagrożenia czyhające na nas, gdy nieumiejętnie korzystamy z dobrodziejstw technologii informacyjnej. Wskazały także zalety oraz umiejętne wykorzystanie komputera, tabletu i innych urządzeń IT. Uczniowie podczas apelu „Dzień Technologii” przypomnieli i uświadomili kolegom i koleżankom, że żyjemy w czasach rozwijającej się technologii i musimy być SMART- sprytni, mobilni, aktywni, rozsądni oraz zakręceni technologicznie. Uczniowie otrzymali zgodę od pani dyrektor w dniu kończącym akcję TIK na przyniesienie do szkoły i korzystanie z urządzeń mobilnych m.in. tabletów, smartfonów, komórek. Radości nie było końca, kiedy na lekcjach zamiast książek i zeszytów korzystano z tabletów i smartfonów. Lekcje matematyki, zajęć komputerowych, wychowania do życia w rodzinie, edukacji wczesnoszkolnej a nawet plastyki stały się dużo ciekawsze i atrakcyjniejsze. Wszyscy cieszyli się z tego faktu. Na korytarzach również dzieci używały swoich urządzeń mobilnych.

Uczniowie klasy 2e tego dnia otrzymali nazwę „Tableciaki”.Od 19 października klasa ta regularnie będzie miała prowadzone zajęcia z wykorzystaniem tabletów. Uczniowie w/w klasy przygotowali dla kas I – III zaszyfrowane w kodach QR zadania matematyczne do rozwiązania. Klasy IV-VI również otrzymały zadania z kodami. Rozwiązywali je przedstawiciele klas w kategoriach konkursowych. Pozostałe klasy miały za zadanie odczytać zagadki, przysłowia i odkodować kod QR. Np. jeśli przysłowie było poprawnie ułożone, na komórkach i tabletach, wyświetlał się komunikat: doskonale, oby tak dalej itp. Najlepsi i najszybsi w konkurencjach indywidualnych okazali się uczniowie klasy 3a. Zwycięzcy otrzymali nagrody sponsorowane przez SKO.

W szkole gościliśmy też przedstawicieli Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Starsi koledzy i koleżanki pokazali swoje zasoby informatyczne z przełomu lat 1960-2016. Goście z gimnazjum przygotowali zabytkowe sprzęty technologiczne, m.in. pierwsza szkolną radiolę, komputer „Elwro 800 Junior”, dyskietki 5,25cala z oprogramowaniem, kamery Zenit Qarz produkcji Związku Radzieckiego, mikrofony dynamiczne, aparaty fotograficzne. Przedstawiciele szkoły ponadgimnazjalnej postawili na nowa technologie, zaprezentowali m.in. kasę fiskalną, liczarki do banknotów, testery pieniędzy itp.

Uwieńczeniem Dnia z technologią była e-konferencja ”Zaprogramuj się na dobrą zabawę” prowadzona online w której brały udział panie koordynatorki w/w przedsięwzięcia p. Marzena Rzepka oraz p. Justyna Wójtowicz dzięki współpracy z Instytutem badawczym NASK.

Mamy nadzieję, że szereg działań, które wykonujemy systematycznie od kilku lat przy użyciu smartfonów, tabletów, laptopów, tablicy multimedialnej i Internetu przyczyni się do zdobycia głównej nagrody w Konkursie Jestem Smart w kategorii „Dzień z Technologią”.

M.Rzepka,J.Wójtowicz