Z wizytą w malowniczym Sandomierzu

W dniu 10.10.2017r. klasy 3b i 3c ze swoimi wychowawcami : p. D. Gubernat Mikos i p. A. Lichorobiec oraz p. K. Liro pojechały na wycieczkę do malowniczego Sandomierza Od samego rana świeciło pięknie słońce, które zapowiadało piękny jesienny dzień.
Po przyjeździe najpierw udaliśmy się na sandomierski zamek , gdzie uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji matematyki ,,Wszystko jest liczbą.” Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania tajemnych sztuczek magików, które okazywały się bajecznie proste i już nie takie tajemnicze- wystarczyło tylko logicznie pomyśleć i gotowe.
Po interesującej lekcji matematyki razem z Panem przewodnikiem – Henrykiem udaliśmy się spacerkiem do zbrojowni. Ale podczas wędrówki spotkała nas miła niespodzianka. Na naszej drodze spotkaliśmy ekipę telewizyjną, która nagrywała kolejne ujęcia do popularnego serialu ,,Ojciec Mateusz”, oraz odtwórców głównych ról: Ojca Mateusza- Artura Żmijewskiego, komendanta Morzejko- Piotra Polka oraz pana Miecia- Michała Pielę. Radości dzieci i emocji z tego spotkania nie można opisać ! Aktorzy widząc zachwycone i zaciekawione twarze dzieci i pań zaszczycili nas krótką rozmową i sesją zdjęciową.
Następnie udaliśmy się do zbrojowni, w której czekał na nas rycerz Artur- mający niezwykłe poczucie humoru. Za jego pośrednictwem dowiedzieliśmy się, jak  Tatarzy chcieli zdobyć Sandomierz i poznaliśmy tajniki sztuki rycerskiej. Artur opowiadał zabawne historie, tak zabawne ,że aż brzuchy bolały nas od śmiechu. -,, Czy wiecie jak ciężka jest zbroja rycerza? Oj pieruńsko ciężka, sami zobaczcie.( dzieci próbowały podnosić , ale z marnym skutkiem). Taka zbroja to nic. Ciuchy na podłodze w pokoju są jeszcze cięższe- zwłaszcza u dziewczynek.” Potem mogliśmy skorzystać z garderoby zbrojowni, w której były starodawne stroje . Każdy znalazł coś dla siebie. Oczywiście nie mogło obyć się bez wizyty   w Muzeum Ojca Mateusza, gdzie dzieci miały możliwość obejrzenia pomieszczeń, które są wierną kopią pomieszczeń z filmu. Największym powodzeniem cieszył się filmowy posterunek i ściana do zdjęć w kartotekach osób notowanych. Wszyscy chętnie pozowali, a z boku przyglądał się nam komisarz Morzejko- oczywiście z wosku.
Złożyliśmy też wizytę w podziemiach Sandomierza- lochach. Krążyliśmy podziemnymi korytarzami słuchając ciekawych opowieści pana przewodnika: o powstaniu lochów i ich znaczeniu dla miasta podczas najazdu Tatarów.
Podczas spaceru po przepięknym rynku Sandomierza mieliśmy chwilę na odpoczynek, posiłek , karmienie gołębi- zaklętych rycerzy oraz zakup pamiątek.
Dzięki wspaniałej pogodzie i doskonałej widoczności mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę miasta i okolicy z Bramy Opatowskiej. Aby delektować się tym widokiem, musieliśmy pokonać ok. 100 schodów, ale nikt nie narzekał.
Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się w krótki rejs statkiem Mewa po Wiśle, gdzie zostaliśmy pięknie przywitani przez pana kapitana i otrzymaliśmy pamiątkowe tatuaże.
To była wspaniała wycieczka, pełna niezapomnianych wrażeń, która pozostawiła w nas wspaniałe wspomnienia.
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom, którzy towarzyszyli nam podczas wycieczki i byli dla nas nauczycieli wielkim wsparciem podczas opieki nad dziećmi. Serdecznie dziękujemy.

D.Gubernat-Mikos