Happening profilaktyczny „Odblaskowy Senior”

We wtorek 10 października 2017 r. kontynuując działania podjęte w związku z udziałem naszej szkoły w konkursie „Odblaskowa Szkoła”  zorganizowaliśmy odblaskowy happening pod hasłem: „Odblaskowy Senior”.
Przygotowania do tego happeningu trwały kilka dni. Wytypowane do tego zadania klasy wymyślały odblaskowe hasła, znaki i robiły transparenty zachęcające do noszenia odblasków.
W poniedziałek 9 października wszystko było już „zapięte na ostatni guzik”. Czekaliśmy z niecierpliwością na umówiony sygnał, gdyż na wtorkowy poranek oprócz odblaskowego happeningu zaplanowane było również spotkanie z „Odblaskową Mrówką”, która ofiarowała piękne odblaskowe kamizelki dla naszych najmłodszych uczniów, a później towarzyszyła im podczas happeningu. W tym miejscu kierujemy gorące słowa podziękowania Panu Michałowi Bartnikowi – właścicielowi sklepu PSB „Mrówka” w Dąbrowie Tarnowskiej za wyposażenie uczniów klas pierwszych w kamizelki odblaskowe.  Mamy nadzieję, że staną się one stałym elementem ich „wyposażenia”.

Następnie pod opieką wychowawców, a także panów policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej uczniowie wystrojeni w kamizelki odblaskowe niosąc w dłoniach kolorowe transparenty i znaki wyruszyli „odblaskowym” korowodem kierując swój marsz pod Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej. Każda klasa skandowała hasła zachęcające do noszenia odblasków. Na zawołania typu: „Odblaskowa szkoła, odblaskowa klasa. Każdy z nas ma odblaskowego asa!”,  „Nawet zebra w paski też nosi odblaski!”, „Każde dziecko wie, że odblaski nosi się!” , „Babciu, Dziadziu – bądź widoczny na drodze!” nikt nie pozostał obojętny. Wreszcie można było krzyczeć, ile sił w płucach i nikt nie próbował uciszać!!! Nasza akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie kierowców, a także przechodniów, którzy  bardzo przyjaźnie reagowali na nasz widok. Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „STOPKA” podczas przemarszu rozdawali ulotki zachęcające do noszenia odblasków, a napotkanym seniorom wręczali opaski odblaskowe.
Kulminacyjnym punktem przemarszu przez naszą miejscowość było spotkanie z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim, a także Kierownikiem Wydziału Ruchu Drogowego podkomisarzem Jackiem Wójcikiem, którzy na ręce organizatorów akcji skierowali słowa podziękowania za propagowanie słusznej idei bycia widocznym na drodze, a także podkreślili konieczność noszenia odblasków. Następnie członkowie SKB „Stopka” odczytali apel do pieszych, kierowców i rowerzystów o poszanowanie własnego życia, życia bliskich osób oraz wszystkich tych, których spotkają na drodze swojej podróży. Zaakcentowali ż, nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również życzliwość, wzajemny szacunek oraz kierowanie się rozsądkiem może pomóc nam uniknąć wypadków. Szkolny klub Bezpieczeństwa „Stopka” zaapelował również do seniorów, aby koniecznie nosili odblaski szczególnie po zmroku, dzięki którym są widoczni, dla innych użytkowników dróg.Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować Funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej za uczestnictwo w przemarszu i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem, a także Burmistrzowi Krzysztofowi Kaczmarskiemu za przekazanie opasek odblaskowych.
„Odblaskowy Happening” to jedno z licznych przedsięwzięć podejmowanych przez naszą szkołę, promujących bezpieczeństwo uczniów na drogach. Wspólny pochód ulicami naszej miejscowości miał na celu zwrócenie uwagi użytkownikom dróg, że w ruchu drogowym najważniejsze jest bezpieczeństwo!

M.Gawlik, R.Klimek, A.Krawczyk