Mali ratownicy

W ramach realizowanego w naszej szkole programu zatytułowanego ”Mali ratownicy”, uczniowie klas IV wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak należy zachować się w tej trudnej sytuacji, gdy ktoś niezwłocznie potrzebuje naszej pomocy.

Mini kurs rozpoczął się od wysłuchania jak istotne są pierwsze momenty w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Ćwiczyliśmy również jak profesjonalnie wezwać pomocy oraz w jaki sposób, adekwatnie do sytuacji , przekazywać informacje dotyczące wypadku. Zdobytą wiedzę dzieci chętnie wykorzystały podczas ćwiczeń.

Uczniowie klas czwartych przygotowując się do „Odblaskowego marszu” wykonały również transparenty zachęcające swoich dziadków do noszenia odblasków. Dzięki tej akcji, uczniowie nie będą zmuszeni do wykorzystywanie zdobytej wiedzy na temat pierwszej pomocy – w praktyce.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnych informacji, które mogą przynieść nieoceniony efekt .

Zadanie zaplanowano w ramach działań Odblaskowej Szkoły.

M.Gawlik