Odblaskowy marsz do straży

Dnia 4 października uczniowie klasy 4 c
i 4 d wraz z nauczycielami p. M. Gawlik
i p. D. Dyda przemaszerowali w kamizelkach odblaskowych z transparentami pod eskortą policji do Strażnicy  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W czasie happeningu uczniowie, skandowali hasła nawołujące do noszenia odblasków oraz bezpiecznego zachowywania się na drodze. Kierowcy i okoliczni mieszkańcy z zainteresowaniem obserwowali odblaskowy pochód.

W siedzibie Straży Pożarnej uczniowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom”, którego celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. Program składał się z dwóch części; teoretycznej i praktycznej, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. W pierwszej części uczniowie poznali sytuacje, w których może pojawić się ogień i sposoby jak poradzić sobie w takich okolicznościach. W specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami możemy spotkać się w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym podczas pożaru, jak działają czujniki dymu oraz tlenku węgla. Sprawdzali też, jak nagrzewają się drzwi, za którymi szaleje „czerwony kur”. Dowiedzieli się również jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą piecyk gazowy i dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. Uczniowie nauczyli  się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby, jak posługiwać się informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z pracą strażaków  i sprzętem używanym w działaniach.

Happening do Strażnicy niewątpliwie zapisał się w świadomości uczniów i na pewno w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co z kolei przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku, gdy rzeczywiście przyjdzie im zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.

Happening zorganizowano w ramach działań małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

A.Krawczyk, M.Gawlik