Działania w ramach programu ,,Bezpieczna +” rozpoczęte!

W dniu 26 września 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się gminna konferencja profilaktyczna w ramach działań realizowanego przez społeczność ,,dwójki” Rządowego Programu ,,Bezpieczna+”. Zadanie to jest  współfinansowane za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego ze środków otrzymanych z budżetu państwa w ramach realizacji ,,Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - ,,Bezpieczna+”.

Nasza szkoła w ramach realizacji zadań tego programu będzie podejmować działania w obszarze ,,bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni”. Działania te będą zmierzały do podniesienia poziomu kompetencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły w zakresie właściwego, odpowiedzialnego,
a przede wszystkim bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

Patronat nad realizacją działań w ramach tego programu objęli : Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Krzysztof Kaczmarski, Dyrektor CUW pani Marta Chrabąszcz oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 pani Anna Fido.

Na wstępie konferencji Dyrektor Szkoły pani Anna Fido powitała gości, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie: Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej pana Krzysztof Kaczmarskiego, Dyrektor CUW panią Martę Chrabąszcz, Posła na Sejm Rzeczpospolitej pana Wiesława Krajewskiego, Dyrektor Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej  panią Bogusławę Molak, z-cę Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej podinspektora Bogusława Chmielarza, rzecznika Komendanta Powiatowego Policji młodszą aspirant panią Ewelinę Fiszbain, dyrektorów i pedagogów szkół miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, licznie zgromadzonych rodziców, a szczególnie prof. dr hab. Agnieszkę Ogonowską, głównego prelegenta konferencji.  Po prezentacji przybyłych gości głos zabrali Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pan Krzysztof Kaczmarski oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej pan  Wiesław Krajewski, którzy w krótkich słowach, nawiązując do idei programu ,,Bezpieczna+” podziękowali Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i rodzicom chętnie współpracującym ze szkołą za podejmowanie tak licznych i bardzo ważnych działań w zakresie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach ich życia.

Następnie głos zabrała Dyrektor CUW pani Marta Chrabąszcz, która przedstawiła zebranym sylwetkę prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej, psychologa i medioznawcę zajmującą się teorią mediów, zwłaszcza telewizji i Internetu, edukacją medialną oraz komunikacją społeczną i uzależnieniami medialnymi.
Przed wystąpieniem
prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej szkolenie połączone z pokazem nt ,,Uzależnienie młodzieży od substancji psychoaktywnych oraz dostępność ich na rynku internetowym” przeprowadziła młodsza aspirant pani Ewelina Fiszbain, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji. Swoim wystąpieniem dała słuchaczom odpowiedź na pytania: jak rozpoznać ?, jak zadziałać ? jak ochronić ? dzieci i młodzież przed substancjami psychoaktywnymi tak łatwo dostępnymi, zwłaszcza za pośrednictwem Internetu. Głównym punktem konferencji była prelekcja prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej pt. „Uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii: typy uzależnień, przyczyny, wpływ na rozwój poznawczy, językowy komunikacyjny, społeczny, emocjonalny dziecka, profilaktyka uzależnień – formy terapii i oddziaływań psychoedukacyjnych”.

Pani prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska uświadomiła zebranym jak wielkim problemem współczesnego świata jest uzależnienie od nowych mediów ( Internetu, telewizji, gier sieciowych czy telefonu komórkowego) wśród wszystkich grup wiekowych, zawodowych czy też społecznych. Zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż dzieci i młodzież wykorzystują media w sposób bardzo szkodliwy zarówno dla siebie jak
i swojego  otoczenia. Uczuliła zebranych, że uzależnienia
uczniów od nowych technologii to  poważne wyzwanie dla nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych, rodziców, którzy aktywnie uczestniczą w procesie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży. Zachęcała do podejmowania właściwych i spójnych działań dorosłych, którym na sercu leży dobro, zdrowie i rozwój młodego pokolenia.

Na zakończenie swojego wystąpienia pani profesor zaznaczyła, że ten tak ważny temat będzie przez nią kontynuowany wśród uczniów na spotkaniu, na które bardzo chętnie przybędzie w terminie ustalonym
z Dyrekcją Szkoły.

Kończąc konferencję Dyrektor Szkoły pani Anna Fido serdecznie podziękowała pani prof. dr hab. Agnieszce Ogonowskiej za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia i zaprosiła do dalszej współpracy. Wyraziła wdzięczność gościom, rodzicom i nauczycielom za  czas poświęcony na udział w konferencji,
a tym samym włączenie się w działania realizowanego przez szkołę programu ,,Bezpieczna+”.

Fragmenty konferencji oraz wywiad z jej uczestnikami nagrywane były przez stację telewizyjną.
Za zorganizowanie gminnej konferencji profilaktycznej nauczyciele i rodzice wyrażają wdzięczność Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej panu Krzysztofowi Kaczmarskiemu, Dyrektor CUW pani Marcie Chrabąszcz oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 pani Annie Fido.

Reportaż telewizyjny

Szkolni koordynatorzy programu ,,Bezpieczna+”:
Renata Klimek, Renata Jadam – Lechowicz,  Marzena Rzepka, Lucyna Wróbel