Warsztaty regionalne w synagodze

Dnia 12 stycznia uczniowie klas piątych naszej szkoły wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami na arcyciekawe zajęcia o charakterze regionalnym do Ośrodka Spotkania Kultur mieszczącym się w budynku dawnej synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki rozległej wiedzy dyrektora domu kultury pana Pawła Chojnowskiego i pracowników OSK uczniowie mogli zapoznać się z historią i ciekawostkami dotyczącymi dwóch tematów: działalności Żydów dąbrowskich i o najważniejszych cechach judaizmu oraz o kulturze ludowej naszego regionu. Rozległość zagadnień i liczebność uczniów nie pozwoliła, aby każdy uczeń mógł zapoznać się z obydwoma tematami - klasy zostały podzielone na grupy. Po interesujących wykładach i rozmowie z przewodnikami nastąpiła część warsztatowa, czyli zabawa z użyciem autentycznych przedmiotów i artefaktów odnoszących się do historii naszego regionu. Dzieci musiały się wykazać wiedzą nabytą podczas wykładów oraz umiejętnością poszukiwania informacji w podręcznych urządzeniach multimedialnych. Po kilku godzinach pobytu klasy piąte zakończyły zajęcia zadowolone i usatysfakcjonowane.

S.Bator